BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Šiame tinklapyje gali būti naudojami slapukai ar kiti jūsų asmens duomenys tinklapio funkcionalumo tikslais. Kai kurie iš šių slapukų yra būtini, o kiti padeda mums patobulinti jūsų patirtį ir gauti duomenų, kaip ši svetainė yra naudojama.


Gynybos resursų agentūroje įdiegta kokybės vadybos sistema

Data

2021 04 15

Įvertinimas
1
thumbnail.jpg

Siekiant didinti krašto apsaugos sistemos centralizuotų įsigijimų procesų rezultatyvumą ir efektyvumą, balandį Gynybos resursų agentūroje prie Krašto apsaugos ministerijos (GRA) įdiegta ir sėkmingai veikia kokybės vadybos sistema, atitinkanti ISO 9001:2015 standarto reikalavimus.

„Naujoji pirkimų valdymo sistema užtikrina kokybišką, tikslų ir darnų visos Gynybos resursų agentūros darbą. Ji ne tik garantuoja vykstančių procesų skaidrumą bei padeda sėkmingai prisitaikyti prie besikeičiančios aplinkos, bet ir įpareigoja nuolatos tobulėti, siekti aukščiausios vykdomos veiklos kokybės ir efektyvesnio veiklų organizavimo“, – sakė krašto apsaugos viceministras Vilius Semeška, pabrėžęs, jog dabar GRA vykdoma įsigijimų veikla atitinka tarptautiniu lygiu pripažįstamo standarto reikalavimus.

Naujosios kokybės valdymo sistemos įdiegimas užtikrina nuolatinį įsigijimų veiklos tobulinimą, efektyvų sąnaudų valdymą, rizikų vertinimu grįstą valdymą, veiklai keliamų lūkesčių atitiktį, aiškų atsakomybių paskirstymą bei darbuotojų įsitraukimą stiprinant organizacinę kultūrą ir motyvaciją.

Už krašto apsaugos sistemos viešųjų pirkimų organizavimą bei jiems skiriamų lėšų efektyvų naudojimą atsakinga GRA prie Krašto apsaugos ministerijos įsteigta 2018 m. sausio 1 dieną. Per trejus veiklos metus agentūra palaipsniui didino veiklos apimtis ir 2020 m. pabaigoje jau vykdė apie 95 proc. visų krašto apsaugos sistemos pirkimų (pagal pirkimų vertę).

„Tokių veiklos rezultatų pavyko pasiekti kryptingai diegiant įvairias pirkimų efektyvumą gerinančias priemones, kurios leidžia užtikrinti ir didesnį pirkimų skaidrumą. Praėjusių metų pabaigoje įdiegėme ir naują pirkimų valdymo informacinę sistemą, kuri leidžia vykdyti visų įsigijimų nuolatinę stebėseną, priežiūrą ir reguliarius rizikingiausių pirkimų patikrinimus“, – sako Gynybos resursų agentūros direktorius Sigitas Dzekunskas.

Pasak S. Dzekunsko, centralizuotų krašto apsaugos sistemos pirkimų sistemos efektyvumas nuolat vertinimas pagal 13 rodiklių, tarp kurių – didesnis pasiūlymų skaičius, mažesnis pagrįstų pretenzijų kiekis, kiek įmanoma trumpesnis pirkimo laikotarpis nuo jo suplanavimo iki sutarties su tiekėju pasirašymo. Šie rodikliai padeda užtikrinti pirkimų skaidrumą ir konkurencingumą, pirkimų organizavimo ir vykdymo greitį, pirkimų kokybę, valstybės pirkimų politikos įgyvendinimą.

Lyginant 2017 metus ir 2020 metų pirmojo pusmečio rezultatus, centralizuotų pirkimų, kai buvo gautas tik vienas pasiūlymas, skaičius sumažėjo apie 60 proc. Per tą patį laikotarpį pagrįstų tiekėjų pretenzijų skaičius sumažėjo tris kartus. Neįvykusių pirkimų skaičių (dažniausiai tuomet, kai tinkamai jiems nepasiruošiama) sumažėjo apie 60 proc. Daugiau nei dvigubai sumažėjo neskelbiamų pirkimų skaičius, neskaičiuojant labai specifinių 2020 metų pradžioje vykdytų su COVID-19 apsaugos priemonėmis susijusių pirkimų.

Pavyzdžiui, pernai Gynybos resursų agentūra įvykdė 1328 pirkimus ir pasirašė sutarčių už 312,6 mln. eurų . Šiais metais Gynybos resursų agentūra numato vykdyti įsigijimų už maždaug 700 mln. eurų sumą. Pagrindiniai nauji projektai, kuriuos planuojama inicijuoti šiais metais: specialios paskirties sunkvežimiai, radiolokatoriai, minosvaidžiai, kulkosvaidžiai, krovininiai sunkvežimiai, ryšių transporto priemonės, įvairi karo inžinerijos įranga, granatsvaidžiai, kovos su bepiločiais orlaiviais sistemos, oro atakos valdymo įranga. Taip pat bus perkama Lietuvos kariuomenei reikalinga ginkluotė bei karinė technika, lauko įranga, amunicija, apranga bei ekipuotė, maisto produktai, įvairios remonto paslaugos ir kita.

Vykdant krašto apsaugos sistemos įsigijimus apie 70 proc. gynybos biudžeto lieka Lietuvoje įsigyjant prekes ir paslaugas iš Lietuvos gamintojų bei sumokant mokesčius. Iš užsienio gamintojų dažniausiai įsigyjama ginkluotė ir karinė technika.

Siekdama efektyvumo, Gynybos resursų agentūra taip pat bendradarbiauja ir vykdo bendrus pirkimus su NATO paramos ir įsigijimų agentūra (NSPA). Šiuose konkursuose nuolat kviečiamos dalyvauti ir Lietuvos įmonės.

Lietuvos kariuomenės nuotraukoje – sunkvežimiai „Unimog“ U5000, kurie Lietuvos kariuomenei perduoti 2020 metų spalį. Su 142-iejų naujų penkių tonų keliamosios galios sunkvežimių partija Lietuvos kariuomenė iš viso yra gavusi 340 tokio tipo sunkvežimių. Vokietijos įmonės „Daimler AG“ pagaminti sunkvežimiai Lietuvos kariuomenei nupirkti siekiant išlaikyti vienodą sunkvežimių modelį ir atnaujinti kariuomenės sunkvežimių parką. Sunkvežimiai Lietuvos kariuomenei pristatyti tęsiant sėkmingą GRA bendradarbiavimą su NATO Paramos ir pirkimų agentūra pagal 2015 m. pasirašytą ir vėliau atnaujintą sutartį dėl 340 sunkvežimių Lietuvos kariuomenei pirkimo.